Jdi na obsah Jdi na menu
 


Povaha

12. 12. 2011

Mallorská doga, perro de presa mallorquin, ca de bou, španělský buldog či pes z mallorky. Hodně názvů pro málo známé molossoidní plemeno.

V mnohých knižních publikacích a na internetových stránkách je toto plemeno představováno jako bojové a krvežíznivé. Opak je však pravdou.

Mallorské dogy chováme již přes 14 let a rozhodně bychom neměnili...

Toto plemeno bych charakterizovala jako velmi vyrovnané, neagresivní, oddané a milující svoji rodinu.

Velmi rádi jsou se svojí rodinou ve stálém kontaktu . V případě, že přijde návštěva, jdou zkontrolovat kdo přišel, popřípadě (když ji znají) se přivítat, ale pak odejdou na své místo a "cizince" jakoby ignorují.

Jednou jsem byla u známé chovatelky mallorských dog v Polsku (nikde jsem víc mallorek najednou neviděla). Nejstarší psy má doma v bytě, mezi nimi i jednu stafordku. Pili jsme kávu, povídali hlavně o psech. Ptala jsem se  na rozdíl povahy mallorky a stafordky. Řekla mi: "Teď tady sedíme, povídáme si a hladíš moje psy. Všichni jsou hodní. Najednou dám povel trhej a stafordka na tebe okamžitě zaútočí, poslechne povel. Mallorka bude přemýšlet proč - vždyť se nic nezměnilo, nic se neděje, nikdo mojí rodině neubližuje. Dokáže si situaci vyhodnotit sama."  Stačí ale zvýšit hlas a mallorka už sleduje (v klidu) co se děje.

Tito psi se také vyznačují velkou inteligencí. Povel, který se jednou naučí, už nezapomenou. Nepotřebují cvičák, stačí důsledná výchova. 

Dříve jsme měli doma německou dogu. Hlídat začala až v dospělosti. Štěně mallorské dogy hlídá od mala, má to vrozené. Mallorka je opravdu skvělý hlídač.  Nikoho bezdůvodně nenapadne, ale své si ohlídá.

Rozhodně toto plemeno není agresivní. Máme doma ještě jorkšírské teriéry, kteří mají cca 2,5 kg. Rozdíl mezi těmito plemeny je značný :-). Vycházejí spolu skvěle.  Máme doma 2 mallorky, které nikdy neublížily ani lidem, ani zvířatům. Nevyvolávají konflikty. Pokud je napadne cizí pes, rozhodně se nedají, dokážou ho našlapat pod sebe -  zalehnout. Vypadá to dost ošklivě pro toho, kdo si začal, ale oni ho nezakousnou - dají mu šanci utéct.

Z vlastní zkušenosti mohu říci, že se toto plemeno netoulá a ani na procházce ho nemusíte mít na vodítku. Mallorka je ráda se svým pánem, pořád je mu nablízku. Chodíme ven s oběma najednou a nikdy nebyl problém. Kočku nebo zajíce samozřejmě rádi proženou :-).

Pokud máte v rodině dítě, nemusíte mít strach. Mallorská doga si svoji rodinu hlídá a nikdy by jí neublížila. Zároveň si ale myslím, že by lidé malé děti neměli nechávat bez dozoru s jakýmkoli plemenem psa, ani kočky.

Annie - naše mladší mallorka má zkoušku z canisterapie. S bratrem naší starší feny to jsou jediné dvě mallorky , které znám, co mají tyto zkoušky.

Když se psal citát, že pes je nejlepším přítelem člověka, tak věřím, že mallorská doga seděla po boku spisovatele.