Jdi na obsah Jdi na menu
 


I nevšední plemena pro canisterapii mohou pomáhat

17. 12. 2011

 Canisterapeutické zkoušky jsme skládali u organizace "Pomocné tlapky" v Třemošné u Plzně.  Na zkouškách měli nejmenšího uchazeče o certifikát (Čikitu - york) a největšího (Annie - mallorka).

U canisterapie nezáleží na velikosti ani na plemeni psa. Nejdůležitější je jeho povaha. Pes musí mít vyrovnanou povahu, bez agresivity, bázlivosti a měl mít rád ostatní psy (zvířata). Pes musí být ochráncem, pomocníkem a přítelem člověka. Z těchto důvodů musí snášet různé ústrky, mírné tahání za uši, srst, ocas, nechtěné pošťouchnutí holí, berlí, nohou, rukou, apod. Nesmí projevovat neklid, agresivitu ani bázeň v prostorách se silnými pachy, různou hlučností, ... 

Na canisterapii připravujeme psa od štěněte. Nejsme příznivci cvičáku, pouze vychováváme, aby z něho byl dobrý kamarád a přinášel radost lidem, kteří to potřebují.

Rozdíl mezi canisterapií a kynologií je značný. U kynologů se hodnotí schopnost psa spolupracovat s pánem. U canisterapie se jedná o schopnost obou komunaci dalšími lidmi (starými, nemocnými, postiženými, dětmi, ...) ->hodnotí se kontakt se třetí osobou. 

Testování psa probíhá podle řádu Pomocných tlapek, který je možné najít zde:

http://www.canisterapie.cz/cz/canisterapie-zakladni-informace/canisterapeuticke-zkousky/zkusebni-rad-pro-testovani-canisterapeutickych-psu-32.html

 Zkoušky jsme zvládli a canisterapii vykonáváme v praxi v domovech důchodců. 

Zabýváme se pouze canisterapií typu AAA, která má pozitivní psychické účinky. 

Když vcházímedo pokoje a pejsci vběhnou, tak se na tvářích lidí objeví úsměv. Spouta lidí má pro pejsky už schované pamsky. (Od té doby co docházíme do DD musíme hlídat váhu :-)). Mezi oblíbené aktivity patří aport u jorkšírka (rozhýbání rukou) a olizování sýra z rukou (rozproudí krevní oběh). Pro mnohé pacienty jsme jedinou návštěvou "z venku". Při hlazení psa se klienti rozpovídají - vzpomínají na své pejsky doma, na mládí, postěžují si na zdraví...

Mallorská doga a jorkšírský teriér nejsou typická plemena pro canisterapii. V ČR jsou pouze 2 mallorky,  které canisterapeutické zkoušky mají. Angie Beautiful Sugar flower a Aladin Dino  Snug. 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Nepříznivci ZKO?

(Zuzana Rymplerová, 3. 11. 2012 12:27)

Jsem překvapená, že nejste příznivci cvičáků. Zajímalo by mě, jakým způsobem psy tedy socializujete a učíte naprosté základy, které musí umět KAŽDÝ pes. (Pracuji s handicapovanými dětmi i v zoorehabilitacii).
Jsem velice zvědavá na vaši odpověď a prosím vás o její zaslání na oceanie@seznam.cz